Міжнародна акція «Могилу прадіда збережи від забуття».

 Літинська громада протягом останніх років активно сприяє у проведенні  акції «Могилу прадіда збережи від забуття». Українці і поляки — це два народи, які по-особливому ставляться до збереження спадщини своїх предків, традицій та звичаїв

Вважається, що на Поділлі — найбільша кількість польських поховань ще з часів Речі Посполитої. Аби нащадки не забували про своє коріння, громадські активісти та представники влади Республіки Польща започаткували акцію «Могилу прадіда збережи від забуття». Суть її полягає у впорядкуванні могил і кладовищ, де поховані їхні земляки. Ініціаторами виступило управління освіти Нижньосілезького воєводства за підтримки Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці.

З    9  по 18 липня до селища у рамках благодійної акції «Могилу прадіда збережи від забуття» завітали гості із гміни Олави,  Олавського повіту Нижньосілезького воєводства. Троє наставників: Пані Барбара Турчиновска – директор школи в Олаві, вчителі Пана Йоля Шевчик і Пані Віолетта Мацєєвіч -Гусь та сім школярів подолали відстань близько 900 км, щоб упорядкувати могили літинського старого польського кладовища. На теренах Літина гостей гостино зустрічали: селищний голова Анатолій Бичок, керуючий справами (секретар) виконавчого комітету Микола Курочка та настоятель храму Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії отець Василь. Гості оселилися у кафе-готелі «Корона», і щодня, незважаючи на погодні умови по кілька годин невтомно трудилися, наводячи лад на могилах пращурів.

Роботи на старому цвинтарі дуже багато.  На допомогу волонтерам прийшли небайдужі парафіяни, а також  за дорученням селищного голови Анатолії Івановича були залучені працівники КП «Комунсервіс».  Дехто з польських школярів вперше косив траву чи взяв до рук граблі. Вони зізнаються, що така робота була для них хоч важкою проте цікавою. Усі разом наводили лад біля поховань на кладовищі, розчищали могили від бур’янів, самосіву, трав та  порослі.

 Подякувати очільнику Літинської територіальної громади Анатолію Бичку за багаторічну співпрацю, всебічну підтримку розвитку міжнародних партнерських відносин на місцевому рівні  та вагому підтримку польських волонтерів, в Літин приїхав  державний секретар в канцелярії президента Польщі міністр Анджей Дера, а також  Пані Бефта Павловіч з обласного уряду воєводства Дольни Сльонск,  Пані редактор Гражина Орловська з телебачення Польонія – Всхід, та Пан Дамян Цярцінські Генеральний консул – Республіки Польща у Вінниці.  

Анджей Дера, Гражина Орловська, Бефта Павловіч, Дольни Сльонск, Дамян Цярцінські та Літинський селищний  голова Анатолій Бичок зустрілися з волонтерами, які в рамках даної акції проводили роботи на Літинському кладовищі, Анатолій Іванович розповів гостям з Польщі історію українсько – польських стосунків між містами партнерами Літином та Вольштином та про успіхи, які досягнуто в співпраці на міжнародному рівні.                          Голова громади Анатолій Бичок зазначив, що дана акція,  це ще один урок від наших польських друзів – берегти традиції та пам'ять про минуле. Він сказав, що ця акція реалізовується за підтримки наших територіальних громад, і вважає що саме такі методи і форми роботи з польською стороною потрібно продовжувати і надалі.

А щоб гості не лише трудилися, а й весело та змістовно проводили вільний від роботи час, потурбувалася селищна рада. Польські волонтери зустрілися  зі школярами та вчителями Літинської СЗШ І-ІІІ ст. №1 та Літинської СЗШ І-ІІІ ст. № 2. Гості відвідали м. Вінницю, де для них було організоване активне та цікаве дозвілля.                                                                                                                       

 Польська делегація щиро подякували селищному голові за гостинність і теплий прийом та висловила сподівання на подальшу співпрацю

Версія для людей з вадами зору

uknlendepl

Оголошення